Zarząd Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, już po raz trzeci, zorganizował coroczne spotkanie pod hasłem „ Kariery w informatyce – zawód informatyk”. Skierowane ono było do studentów ostatnich lat kierunków informatyka lub teleinformatyka wyższych uczelni warszawskich. Spotkanie odbyło się 18 maja 2006 r. w budynku Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie przy ulicy Koszykowej 86.
Celem spotkania nie było pośrednictwo w poszukiwaniu pracy, lecz przedstawienie przyszłym absolwentom, jakie są aktualne oczekiwania potencjalnych pracodawców w stosunku do zawodu informatyka. Jakie konkretne kwalifikacje, jaki profil wykształcenia jest lub będzie szczególnie pożądany.
Spotkanie otworzyli – prezes Mazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego, prof. Marek Hołyński oraz Rektor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, dr Jerzy Paweł Nowacki. Zgodnie stwierdzili oni, że zaproponowany temat spotkania wpisuje się zarówno w cele statutowe PTI jak i misję PJWSTK.
Pierwsza zaprezentowała się firma Grafton Recruitment Polska. Konsultantki firmy Grafton - Katarzyna Kościelecka i Anna Sawicka przedstawiły studentom informacje na temat rynku pracy dla informatyków w UE oraz Polsce. Przyszli absolwenci otrzymali wiele cennych rad - jak napisać dobre CV, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i przejść ją zwycięsko, a także jakich błędów unikać w pierwszych dniach nowej pracy.
Następnie głos przejęli zaproszeni przedstawiciele pracodawców, znanych firm sektora teleinformatycznego.
Pan Wojciech Winnicki z firmy Infovide zaprezentował studentom czym ciekawym w IT można się obecnie zajmować. Omówił też szczegółowo każdy z zaproponowanych obszarów m. in. aplikacje Enterprise – JavaEE i .NET, Enterprise Application Integration, Business Intelligence. Zwrócił uwagę uczestnikom, że obecnie pracodawcy oczekują od kandydatów nie tylko rzetelnej wiedzy informatycznej ale również wielu innych kompetencji - "miękkich", interpersonalnych - takich jak np. umiejętność pracy w grupie czy branżowych, związanych z wiedzą o biznesie. Udzielił także studentom wskazówek gdzie szukać przydatnych w tym zakresie informacji. Przedstawiciel firmy Infovide zachęcał przyszłych absolwentów aby aktywnie kierowali swoją edukacją na przykład poprzez korzystanie podczas studiów z praktyk w firmach, które pozwolą im uzupełnić wiedzę zdobytą na uczelni doświadczeniem biznesowym.
Następny gość, pan Jarosław Deminet z Computerlandu przedstawił różne kierunki, w jakich młodzi informatycy mogą obecnie rozwijać swoje kariery i jakie wymagania muszą w związku z tym spełniać. Słuchaczy szczególnie zainteresowały informacje o możliwościach pracy w Brukseli, w administracji Unii Europejskiej.
Firmę ATM reprezentował pan Andrzej Stella-Sawicki. Porównał on wymagania stawiane przed informatykami w ostatnich dziesięciu latach z tymi, których obecnie oczekuje się od specjalistów IT. Zwrócił uwagę, podobnie jak jego przedmówcy na konieczność ciągłego pogłębiania wiedzy informatycznej, przegląd najnowszych technologii, rozwiązań ale także na stałe rozwijanie umiejętności "miękkich" takich jak komunikatywność, kreatywność, inicjatywa. Okazało się, że składając aplikację do ATM warto wpisać w części "inne zainteresowania" grę w siatkówkę, gdyż drużyna ATM odnosi sukcesy również na tym polu.
Pan Tomasz Matysik z firmy Comarch zaprezentował wymagania jakie stawia jego firma przed swoimi pracownikami a także w jaki sposób pomaga im się rozwijać zawodowo. Jako przykład przedstawił kilka ścieżek kariery, na konkretnych przykładach z życia swojej firmy. Studenci mieli możliwość przekonać się, że pracując w Comarchu mogą uczestniczyć nie tylko w projektach komercyjnych ale także w ciekawych programach badawczych. Pan Tomasz Matysik opowiedział przyszłym absolwentom o warszawskim centrum badawczo-rozwojowym, w którym liderami grupy są mistrzowie świata w programowaniu zespołowym.
Firmę Telekomunikacja Polska S.A. reprezentował pan Tomasz Matuła. W swojej prezentacji przedstawił kilka kluczowych ról zawodowych w IT a także omówił jak działają w jego firmie centra kluczowych kompetencji. Studenci mogli dowiedzieć się szczegółów na temat różnych projektów IT realizowanych w TP oraz poznać wymagania stawiane osobom, które chciałyby zostać włączone do ich realizacji. Pan Tomasz Matuła podzielił się również swoimi doświadczeniami z pracy z nowo zatrudnianymi pracownikami i zachęcał studentów do stawiania sobie ambitnych celów zawodowych oraz konsekwencji w ich realizacji.
Spotkanie zakończyły indywidualne rozmowy z przedstawicielami firm. Studenci mieli możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom oraz zaprezentowania siebie.
Tegoroczne "Kariery w informatyce" były bardzo udane dzięki świetnym prezentacjom, które przedstawili zaproszeni przez nas goście a także miłej atmosferze jaką zapewnili gospodarze - Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
(aa)