Druga ogólnopolska konferencja naukowa “Społeczne aspekty internetu” odbyła się w dniach 8-10 grudnia 2006 w Warszawie. O pełnym sukcesie konferencji świadczył wysoki poziom merytoryczny referatów, obecność przedstawicieli środowisk naukowych z całej Polski, wysoka frekwencja wśród słuchaczy oraz gorący przebieg dyskusji i debat towarzyszących wystąpieniom. Zwieńczeniem konferencji będą publikacje najlepszych wystąpień w specjalnych numerach tematycznych w recenzowanych pismach naukowych „Studia Socjologiczne”, „Psychologia Społeczna” i „Studia Medioznawcze”.
Konferencja SAI’06 została przygotowana przez interdyscyplinarny zespół doktorantów i doktorów z Uniwersytetu Warszawskiego (ISS, Wydział Psychologii, IS i ID), SWPS i SNS i IFiS PAN przy wsparciu organizacyjnym Instytutu Studiów Społecznych, Instytutu Dziennikarstwa i Wydziału Psychologii UW oraz Instytutu Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji SWPS, a także Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii i Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Sponsorami konferencji były Naukowe i Akademickie Sieci Komputerowe (NASK) i Allegro.pl. Patronat medialny nad konferencją objęły: Polityka, Computerworld, Tok FM, Gazeta.pl, Charaktery, Recykling Idei oraz Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne. Relacje z konferencji ukazały się w mediach ogólnopolskich (poza patronami medialnymi także m.in. Polskie Radio Program 3). Cenny wkład w organizację konferencji wnieśli studenci-wolontariusze z Wydziału Psychologii UW i Instytutu SPiK SWPS.
Spośród 98 zgłoszonych wystąpień po selekcji abstraktów przez anonimowych recenzentów ostatecznie zaprezentowano 44 referaty, 18 posterów oraz 6 posterów w specjalnej sesji studenckiej. Na trzydniowy program konferencji złożyły się: wystąpienie gościa specjalnego prof. Henry’ego Jenkinsa z MIT, 13 sesji złożonych z referatów, sesja posterowa (w tym konkurs posterów studenckich) oraz 2 dyskusje panelowe.
W konferencji wzięli udział referenci z ośrodków naukowych w całej Polsce (UJ, UMK, UMCS, U Opolski, UŁ, U Śląski, UWr, UAM, UW, AGH, WSE w Krakowie, KUL, SWPS, PAN) reprezentujący różne dyscypliny i specjalności naukowe, między innymi socjologię, psychologię, medioznawstwo, kulturoznawstwo, antropologię, etnografię, ludologię, filologię polską i prawo. Za duży sukces uważamy to, że w konferencji wzięło udział ok. 400 słuchaczy. Byli to przede wszystkim studenci i doktoranci warszawskich uczelni (choć byli również goście spoza Warszawy), a także reprezentanci środowisk informatycznych, mediów i biznesu.
Dodatkowe informacje o konferencji, w tym szczegółowy program i abstrakty wystąpień są dostępne na stronie internetowej http://sai.spik.swps.edu.pl