Polskie Towarzystwo Informatyczne   

        Strona główna PTI    

Działalność oddziału
 

© 2001 Polskie
Towarzystwo
Informatyczne.
Wszystkie prawa
zastrzeżone.

Polskie Towarzystwo Informatyczne
Oddział Mazowiecki

   Zebrania Zarządu


W sprawozdaniach z zebrań Zarządu używamy następujących skrótów:
MH - Marek Hołyński, ACJ - Anna Cetnarowicz-Jutkiewicz, AO - Anna Ostaszewska, AAN - Anna Andraszek, JDE - Jarosław Deminet, MPA - Marcin Paprzycki, WMA - Włodzimierz Marciński, ZKA - Zbigniew Kaliszyk

18.01.2006

Protokół z posiedzenia Zarządu Oddziału Mazowieckiego PTI
w dniu 18.01.2006

W posiedzeniu udział wzięli:
Marek Hołyński (MHO) – prezes Oddziału
Anna Andraszek (AAN), Anna Cetnarowicz-Jutkiewicz (ACJ), Jarosław Deminet (JDE), Zbigniew Kaliszyk (ZKA), Włodzimierz Marciński (WMA), Anna Ostaszewska (AOS), Marcin Paprzycki (MPA) – członkowie Zarządu
a także zaproszeni goście: Mirosław Abramowicz, Agnieszka Boboli, Małgorzata Kalinowska-Iszkowska, Andrzej Król, Ewa Mizerska, Paweł Sawicki.
Posiedzenie odbyło się zgodnie z porządkiem dziennym przesłanym pocztą elektroniczną.

Omówienie wniosków zgłoszonych w czasie Walnego Zgromadzenia
Poprawić ściągalność składek, premiować członków, którzy zapłacą w terminie składkę członkowską
Jest już pewien postęp, w tym roku po liście ACJ już 18 osób wpłaciło. ZO ogłosił premię w postaci darmowego uczestnictwa w Rapid Baran Development. ACJ jeszcze przypomni przed 28.02 o upływie terminu.
ZO rozważy losowanie nagrody wśród członków, którzy jeszcze w 2006 r. opłacą składkę na 2007 r.

Wprowadzić taki system płatności, który pozwoli oddzielić składki od wpisowego
ACJ poinformowała, że na razie nie jest to możliwe w pełni, bo baza danych jest jaka jest, ale że w praktyce nie prowadzi to do problemów – dla wpłat wpisowego jest odrębna ewidencja.

Wystąpić do Zarządu Głównego PTI o wprowadzenie udziału oddziałów w przychodach z Izby Rzeczoznawców, rozwijać grono i działalność rzeczoznawców
A.Król poinformował o pracach nad regulaminem Izby. Na razie propozycja regulaminu nie uwzględnia takiego udziału, ale można rozważyć udział oddziałów w przychodach od zleceń, które są pozyskane wyraźnie dzięki działaniom oddziału. Powinno to mieć walor motywujący. Przyjęcie prostej zasady terytorialnej byłoby niesłuszne, zwłaszcza w przypadku gdy zamawiający i wykonawcy pochodzą z różnych oddziałów. M.Kalinowska-Iszkowska ma wspólnie z A.Królem przygotować propozycję zapisu w regulaminie. MHO przedstawi nasze postulaty Prezesowi PTI.

Zastanowić się nad dofinansowaniem udziału członków PTI w imprezach PTI
MPA zaproponował, aby przewidzieć w budżecie konkretną kwotę i ogłosić konkurs wśród członków. ZO wyraził wstępną zgodę pod warunkiem, że MPA przygotuje konkretną propozycję (we współpracy z JDE).

Podjąć próbę wciągnięcia do PTI osób z wyższych uczelni; wprowadzić dotowanie działalności studentów, np. wspierać seminaria studenckich kół naukowych
MPA zaproponował, aby przyznawać w ramach konkursu stypendia członkom PTI z uczelni, np. na udział w konferencjach naukowych – proponowane zasady przyznawania takowej nagrody będą opracowane razem ze wskazanym powyżej dofinansowaniem uczestnictwa w imprezach PTI.
WMA przygotuje listę uczelni warszawskich, na których są kierunki związane z informatyką i spróbuje uzyskać informacje o istniejących kołach naukowych. ZKA będzie docierał do szkół pozawarszawskich. Spróbujemy skorzystać z kontaktów Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki.
PTI może między innymi pomagać studentom w kontaktach z firmami, w których mogliby odbywać praktyki. Inne formy tego co może zaproponować PTI zostaną zebrane i przedstawione przez ZKA (na podstawie doświadczeń Koła Ciechanowskiego).

Nawiązać i utrzymać kontakty z centralnymi środkami przekazu
Spróbujemy znaleźć sposób na zaproszenie dziennikarzy na RBD – do tego jest potrzebna jakaś szczególna atrakcja.
AOS odświeży listę znanych nam dziennikarzy.
ZO zachęca członków oddziału do wypowiadania się w audycjach poświęconych wydarzeniom zewnętrznym (np. projekty ustaw, powrót dyskusji o dyrektywie patentowej) oraz w programach popularnonaukowych. MPA będzie interesował wybranymi tematami Radio Kampus.
Wyedytowane sprawozdania ze spotkań Klubu Informatyka będą wysyłane do prasy i innych mediów (WOT).
WMA zaproponował propagowanie „polskiego informatyka” – temat wychodzi jednak poza ramy Oddziału Mazowieckiego.

Włączyć się w przygotowanie nowego statutu, przenieść Walne Zgromadzenie Członków Oddziału na styczeń
JDE przedstawił przebieg prac nad nowym statutem – w lutym pierwsze propozycje dużych zmian będą poddane pod dyskusję członków PTI. Jedna z propozycji dotyczy ustalenia terminu Walnych Zgromadzeń.

Zaktywizować działania dotyczące ECDL na terenie działania oddziału
ZKA zaproponował popularyzowanie ECDL na nieinformatycznych kierunkach uczelnianych. MHO poinformował o zarekomendowaniu ECDL przez Radę ds. Informatyzacji dla administracji publicznej. ZMA zaproponował zaangażowanie Urzędu Służby Cywilnej.
ZO powołał ZKA jako pełnomocnika ds. ECDL.
Zaangażować się w organizację IV Kongresu Informatyki Polskiej (2006)
ZO włączy się w organizację kongresu kedy będzie już wiadomym jaka będzie jego ostateczna forma.
Rozpropagować wśród członków PTI znaczek organizacyjny
AAN otrzymała z ZG 20 szt. znaczków, które będą wręczane nowym członkom. Przy okazji ZO postanowił, że nowi członkowie będą uroczyście przyjmowani w czasie spotkań Klubu Informatyka.
Raz na 2 – 3 lata organizować spotkanie z zaproszonymi największymi osobowościami informatyki
MHO poinformował o inicjatywie firmy InfoVide, zainteresowanej współpracą w tym zakresie. AOS podejmie rozmowy.
Przygotować materiał o PTI dla potencjalnych członków akcentujący działalność i sukcesy Oddziału (również Koła w Ciechanowie)
AAN przygotowuje taki materiał, będzie on opublikowany na naszej stronie WWW.
Inwestować w sprawdzone przedsięwzięcia – Klub Informatyków i Sekcję Zarządzania Projektami
Wniosek jest realizowany na bieżąco.

Popularyzować PTI przez dawanie logo PTI różnym imprezom (konferencjom, seminariom itp.)
ZO będzie to robić zgodnie z zasadami obowiązującymi w całym PTI.
Pozostałe wnioski będą omawiane na następnych posiedzeniach ZO.

Budżet na 2006 rok
Przyjęto założenia budżetu. Ma on obejmować KKIO (jako wydzielony projekt, z wstępnym budżetem 24000€), Konferencję w Wiśle na zasadach wynikających z ustaleń pomiędzy MH i OG-PTI, oraz przewidywać środki na finansowanie współpracy z uczelniami.

Konferencje 2006
KKIO
JDE przedstawił stan przygotowań. Sprawami naukowymi zajmuje się prof. Krzysztof Sacha z Politechniki Warszawskiej. JDE wraz z Sekretarzem Generalnym PTI uzgodnił warunki z Hotelem Novotel. W najbliższym czasie zostanie wysłane zamówienie. ZO wyraził zgodę, aby ACJ dokonała wpłaty zaliczki. Zwrócono uwagę na konieczność jak najszerszego rozpropagowania konferencji.

Jesienne Spotkania Informatyków (Wisła)
Trwają wstępne prace przygotowawcze. MHO uzgodni z prezesem Oddziału Górnośląskiego szczegółowe zasady współpracy i podpisze stosowną umowę.
Konferencja Koła Naukowego Zarządzania Projektami SGH
AOS utrzymuje kontakt z organizatorami, trzeba zapewnić odpowiednie stanowisko z materiałami informacyjnymi o PTI.
MPA przekaże JDE informację o konferencji dotyczącej Systemów Inteligentnych organizowaną przez IPI PAN a JDE skontaktuje się z organizatorami na temat ew. współpracy.

Klub Informatyka
Najbliższe spotkanie będzie poświęcone intranetowi.
MHO zaproponował, aby na jedno ze spotkań zaprosić zespół muzykujących informatyków RockIT. Propozycja została entuzjastycznie przyjęta. MPA skontaktuje się z Borysem Stokalskim i będzie pilotował projekt.
ZKA zaproponował prezentację e-strategii dla Mazowsza, przygotowaną przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie. ZO wstępnie wyraził zgodę, podkreślając konieczność znalezienia formuły zgodnej z klubową formą spotkań.

Spotkania „Kariery w informatyce”
WMA będzie prowadził ten temat. Jest wstępna zgoda Rektora Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ma użyczenie sali, trzeba uzgodnić termin oraz wszelakie inne szczegóły z kol. Jarosławem Milewskim PO Prorektora ds. Studenckich (skądinąd członkiem Oddziału).

Konkurs informatyczny
MHO poinformował o propozycji udziału Oddziału w organizacji konkursu wiedzy informatycznej dla uczniów gimnazjów, organizowanego przez kol. Stanisławę Ossowską. ZO uznał, że trzeba zebrać informacje o tego typu konkursach (m.in. przez Kuratorium).

Sprawy członkowskie
ZO przyjął następujące osoby do PTI (uchwała nr 1/2006):
kol. Anna BUJANOWSKA
kol. Tomasz BYZIA
kol. Stanisław WURM
AAN zaprosi te osoby do udziału w spotkaniu Klubu Informatyków, w czasie którego zostaną im wręczone znaczki PTI.

Wolne wnioski
Kol. A. Boboli zwróciła uwagę na potrzebę przygotowania stanowiska PTI w związku z ponownym rozpoczęciem prac nad dyrektywą UE w sprawie patentowania wynalazków wykorzystujących oprogramowanie. ZO powierzył kol. A. Boboli przygotowanie wstępnego stanowiska.

Data publikacji: 14.02.2006

powrót

   PTI ZG, ul. Puławska 39 m.4, 02-508 Warszawa tel: +48 22 636 89 87 pti@pti.org.pl Webmaster ©3W